- comics
- computer science
- current affairs
-
dictionaries / grammars / foreign languages
-
dictionaries
- croatian dictionaries
- czech dictionaries
- dictionary of art
- english dictionaries
- french dictionaries
- german dictionaries
- greek dictionaries
- italian dictionaries
- latin dictionaries
- polish dictionaries
- portuguese dictionaries
- romanian dictionaries
- russian dictionaries
- spanish dictionaries
- slovak dictionaries
- slovenian dictionaries
- foreign languages
- grammar
-
dictionaries
- economics
- gifts
- encyclopedia / handbooks
- erotica / sex
- history
- hobbies
- humour
- literature
- magazines
- maritime affairs
- multimedia publications
- natural science
- other editions
- politics
- popular science
-
reading
- 1st grade of elementary school
- 2nd grade of elementary school
- 3rd grade of elementary school
- 4th grade of elementary school
- 5th grade of elementary school
- 6th grade of elementary school
- 7th grade of elementary school
- 8th grade elementary school
- 1st grade of high school
- 2nd grade of high school
- 3rd grade of high school
- 4th grade of high school
- religion / mythology
- social sciences
- technology / engineering / construction
- textbooks
- textbooks of vocational schools and faculties
- tourism
- travel-records

HRVATSKI FILMSKI LJETOPIS 82-83/2015
About the book HRVATSKI FILMSKI LJETOPIS 82-83/2015
U ljetno-jesenjem dvobroju donosimo tematski blok o raznolikim licima klasične filmske avangarde: temeljit pregled života, karijere i dalekosežnog utjecaja prvaka nadrealizma Luisa Buñuela donosi Midhat Ajanović (profesor filmologije u Švedskoj), Mirela Ramljak Purgar (doktorand iz područja filmologije) tumači ekspresionističku poetiku Metropolisa Fritza Langa s posebnim osvrtom na arhitekturu, svjetlo i klasične tekstove Hermanna Bahra, Siegfrieda Kracauera i Rudolfa Kurtza, a Jasmina Vojvodić, profesorica rusistike iz Zagreba, bavi se dvama filmovima Sergeja Ejzenštejna (Oktobar i Oklopnjača Potemkin), posvećujući naročitu pozornost ulici kao mjestu zbivanja te odnosu pojedinačnog tijela i mase u njezinu prostoru.
U drugom tematskom bloku donosimo pretisak manje poznate knjige Tri godine rada Hrvatskog slikopisa (1944) Marijana Mikca, ravnatelja navedene ustanove iz vremena 2. svjetskog rata. U uvodnom tekstu Mario Kokotović, profesor Akademije dramske umjetnosti u Zagrebu, sistematizira Mikčev dinamičan životni i profesionalni put, uz opaske o radu središnje filmske institucije NDH.
Novi Ljetopis donosi i tekst našeg stalnog suradnika Duška Popovića o utemeljitelju i višedesetljetnom voditelju Škole animiranog filma u Čakovcu (ŠAF) Edi Lukmanu. Autor je s Lukmanom vodio opsežan intervju iz kojega je nastao ovaj tekst, kao kombinacija povijesnih, biografskih, pedagoških i drugih impresivnih podataka o međunarodnom ugledu škole koja je predvođena Lukmanom postala uzor u širenju medijske kulture među djecom.
Ovaj dvobroj Hrvatskog filmskog ljetopisa posebno je bogat prikazima ljetne sezone domaćih filmskih festivala. O 24. danima hrvatskog filma rame uz rame pišu iskusni kritičari poput Dragana Juraka i polaznici Radionice filmske kritike koju je na tom festivalu vodila Ljetopisova suradnica Višnja Vukašinović. Jurica Starešinčić i ove se godine osvrće na Svjetski festival animiranog filma – Animafest Zagreb u njegovu 25. izdanju, a Elvis Lenić na 18. Motovun Film Festival. Naš glavni urednik Nikica Gilić donosi potpuni pregled hrvatske cjelovečernje igrane produkcije u tekstu o Pulskom filmskom festivalu, i dalje središnjem stjecištu domaćih profesionalaca i prateće (kulturne) politike. Marcella Jelić prati pak što se, još uvijek na marginama, događa s dokumentarnim filmom u i oko Arene.
Rubrika Novi filmovi donosi tekstove Maria Slugana, Lucije Klarić i Višnje Vukašinović o art-hitovima aktualnog kinorepertoara, Janko Heidl i Ivan Žaknić pišu o novim knjigama domaćih autora o filmu, a u novoj rubrici filmolog Krunoslav Lučić predstavlja elektronički časopis Frames Cinema Journal s tematom o istočnoeuropskom vesternu.