- Homepage
- literature
- theory of literature
- MEDIJ, KULTURA, NACIJA - Poetika i politika Gajeve Danice
- comics
- computer science
- current affairs
-
dictionaries / grammars / foreign languages
-
dictionaries
- croatian dictionaries
- czech dictionaries
- dictionary of art
- english dictionaries
- french dictionaries
- german dictionaries
- greek dictionaries
- italian dictionaries
- latin dictionaries
- polish dictionaries
- portuguese dictionaries
- romanian dictionaries
- russian dictionaries
- spanish dictionaries
- slovak dictionaries
- slovenian dictionaries
- foreign languages
- grammar
-
dictionaries
- economics
- gifts
- encyclopedia / handbooks
- erotica / sex
- history
- hobbies
- humour
- literature
- magazines
- maritime affairs
- multimedia publications
- natural science
- other editions
- politics
- popular science
-
reading
- 1st grade of elementary school
- 2nd grade of elementary school
- 3rd grade of elementary school
- 4th grade of elementary school
- 5th grade of elementary school
- 6th grade of elementary school
- 7th grade of elementary school
- 8th grade elementary school
- 1st grade of high school
- 2nd grade of high school
- 3rd grade of high school
- 4th grade of high school
- religion / mythology
- social sciences
- technology / engineering / construction
- textbooks
- textbooks of vocational schools and faculties
- tourism
- travel-records
About the book MEDIJ, KULTURA, NACIJA - Poetika i politika Gajeve Danice
Naglašavajući medijsku ulogu Gajeve Danice u posredovanju nacionalne ideologije i potrebu o striktnoj razdvojenosti poetike od politike što ih je kao neupitne prihvaćala tradicionalna književna povijest, Suzana Coha dolazi do zaključka kako je polifonija jedno od ključnih obilježja Daničina diskursa, a time i njome oblikovanoga kolektivnog identiteta. Detaljnim evidentiranjem, analizom i interpretacijom materijalnih i formalnih značajki prvoga hrvatskog književnog časopisa ova knjiga pokazuje kako je Danica presudno utjecala na stvaranje hrvatskoga nacionalnoga identiteta, a time i na njezinu kulturu i književnost.
Riječ je o fundamentalnoj monografiji koja bitno unapređuje čitanje ne samo jednoga časopisa i medija, nego i dosadašnje spoznaje o modernoj nacionalnoj povijesti.
U uvodnome dijelu Suzana Coha propituje razloge i posljedice činjenice da je Gajeva Danica hrvatske historiografije proglašena značajnim, ali ideološki ambivalentnim u političkome i irelevantnim u poetičkom smislu. U odmaku od tradicionalnih hrvatskih književnopovijesnih praksi koje su književne časopise svodile na „hambare“ ili „motore književnosti“, u drugome poglavlju izlaže metodološko-disciplinarni okvire „novih“ kulturalno orijentiranih i autoreferencijalnih književnih povijesti, pa Gajeva Danica može analizirati i interpretirati kao preteča masovnih medija, kao krucijalna činjenica romantičarske kulture kao jedno od ključnih sredstava oblikovanja građanske javnosti i sfere javnoga mnijenja ili kao činjenica koju nije, dovoljno interpretirati s njezine „informativne i dokumentarne strane, već i s one treće, transformativne ili performativne strane.“ U prva četiri i u posljednjem poglavlju središnjega dijela knjige autorica opisuje političke okolnosti pokretanja, izlaženja i obustavljanja Gajeva časopisa, s posebnim osvrtom na odnos preporodnoga pokreta prema austrijskim i ugarskim institucijama vlasti. U središnjem dijelu prikazuje ulogu časopisa Danica u oblikovanju sustava hrvatske književnosti kao nacionalno inkluzivne, ali regionalno, dijalektalno, socijalno i rodno regulativne prakse. U zaključnome dijelu autorica ističe polifoničnu narav Danice i posljedice što ih osvještavanje njezina heteroglosnog karaktera može imati na interpretacije hrvatskoga romantizma kao i hrvatskoga nacionalnog identiteta uopće.