- Homepage
- literature
- theory of literature
- SLIKA/REFLEKSIJA/ZNAK
- comics
- computer science
- current affairs
-
dictionaries / grammars / foreign languages
-
dictionaries
- croatian dictionaries
- czech dictionaries
- dictionary of art
- english dictionaries
- french dictionaries
- german dictionaries
- greek dictionaries
- italian dictionaries
- latin dictionaries
- polish dictionaries
- portuguese dictionaries
- romanian dictionaries
- russian dictionaries
- spanish dictionaries
- slovak dictionaries
- slovenian dictionaries
- foreign languages
- grammar
-
dictionaries
- economics
- gifts
- encyclopedia / handbooks
- erotica / sex
- history
- hobbies
- humour
- literature
- magazines
- maritime affairs
- multimedia publications
- natural science
- other editions
- politics
- popular science
-
reading
- 1st grade of elementary school
- 2nd grade of elementary school
- 3rd grade of elementary school
- 4th grade of elementary school
- 5th grade of elementary school
- 6th grade of elementary school
- 7th grade of elementary school
- 8th grade elementary school
- 1st grade of high school
- 2nd grade of high school
- 3rd grade of high school
- 4th grade of high school
- religion / mythology
- social sciences
- technology / engineering / construction
- textbooks
- textbooks of vocational schools and faculties
- tourism
- travel-records
About the book SLIKA/REFLEKSIJA/ZNAK
Autor ove studije nije odabrao mogućnost holističkog razumevanja izražajnog bivstva pesničkih oblika, nego se priklonio metodološki parcijalnom pristupu imaginativnom, refleksivnom i semiotičkom aspektu lirske formativnosti. Svaki od ova tri vida razmatran je na isti, metodski analogan način – najpre sažetim uvidom u povest istraživanja, a zatim i predlogom za uspostavljanje odgovarajućeg stilističkog modela, uz eksplikativnu demonstraciju moguće primene na primerima iz modernog i savremenog hrvatskog pesništva.
U celini gledano, Slika, refleksija, znak predstavlja istraživački intrigantan napor revitalizacije i aktuelizacije stilističkog pristupa književnosti koji je zasnovan na prihvatanju savremenih znanja lingvistike i nauke o književnosti, i koji kao takav otvara mogućnost daljeg istraživanja i promišljanja kompleksnog i zahtevnog područja razumevanja lirskog pesništva.
– iz recenzije prof. dr. sc. Tihomira Brajovića
Upravo se čini da je dominanta rukopisa nove knjige dr. Tina Lemca, i posebna vrijednost u njegovim brojnim minucioznim analizama hrvatskih pjesnika/pjesnikinja različitog vremena i stilskih formacija, poklanjanje posebne pažnje metajeziku kojim su ispisane stranice studija o pjesništvu i posebno suptilnih interpretacija stihova ili „razmatranja“, kako ih je preskromno autor nazvao. Knjiga će ostati sigurno zabilježena kao vrijedan dio autorovog opusa i značajna među još uvijek malobrojnim knjigama stilističkih i lingvostilističkih tumačenja.
– iz recenzije prof. dr. sc. Remzije Hadžiefendić Parić