- Lista želja
- Prijava
- 0
Košarica Vaša košarica je prazna
- Naslovnica
- umjetnost
- ANTIČKI PODNI MOZAICI - Tehnologija restauriranja
- alternativna područja
- arhitektura
- audio izdanja
- časopisi
- društvene znanosti
- ekonomija
- enciklopedije / leksikoni / priručnici
- erotika / seks
- hobistika
- humor
- knjige za djecu
- književnost
- lektira
- multimedijalna izdanja
- ostala izdanja
- poklon galerija
- politika
- pomorstvo
- popularna znanost
- povijest
- prirodne znanosti
- publicistika
- religija / mitologija
- rječnici / gramatike / strani jezici
- strane knjige
- stripovi
- tehnika / inženjerstvo / građevina
- turizam
- udžbenici
- udžbenici strukovnih škola i fakulteta
- umjetnost

ANTIČKI PODNI MOZAICI - Tehnologija restauriranja
O knjizi ANTIČKI PODNI MOZAICI - Tehnologija restauriranja
Antički podni mozaici – Tehnologija restauriranja Sare Riđički prva je knjiga na hrvatskom jeziku iz područja restauriranja antičkih podnih mozaika koja obuhvaća najvažnija suvremena saznanja iz struke te na jednome mjestu pruža konkretne informacije o svim aspektima restauratorskih postupaka: povijesnih, metodoloških i tehnoloških. Antički podni mozaici dragocjeni su spomenici antičke civilizacije na našem tlu, no nisu još dovoljno istraženi ni u potpunosti zaštićeni. Ova će knjiga pripomoći stručnjacima u kvalitetnijem očuvanju i uspješnijoj javnoj prezentaciji ovog jedinstvenog segmenta hrvatske kulturne baštine.
Knjiga je podijeljena u nekoliko cjelina:
Prvi dio govori o povijesnom razvoju podnih mozaika, općenito i u Hrvatskoj, uključujući tehnike izrade, stratigrafiju i materijale, restauratorsku etiku i razvoj struke u svijetu i u Hrvatskoj.
Slijedi poglavlje o planiranju zahvata, što obuhvaća pregled stanja, analize materijala i oštećenja te određivanje mogućnosti konzervacije i optimalnih rješenja.
Glavno poglavlje knjige govori o konkretnim zahvatima (materijalima, tehnikama i postupcima), o održavanju mozaika te o mozaicima u muzejima i vođenju dokumentacije.
Knjiga sadržava i popis literature, fotografije, dijagrame, pojmovnik te kazalo pojmova.
Knjiga je namijenjena restauratorima te svim drugim stručnjacima koji su na neki način uključeni u proces restauracije mozaika i koji razumiju važnost interdisciplinarnog pristupa. To se u prvom redu odnosi na srodne struke: arheologe – koji su najbliži suradnici restauratora na antičkom lokalitetu, arhitekte – kao projektante zaštitnih sustava zajedno s građevinskim stručnjacima; kemičare, biologe i fizičare – koji rade na analizama uzoraka materijala i prema tome utječu na odabir sredstava i materijala; povjesničare i povjesničare umjetnosti, pa čak i djelatnike administracija konzervatorskih, gradskih ili državnih ureda – koji su uključeni u proces donošenja odluka vezanih za lokalitet i koji možda obrazovanjem nisu bliski restauratorskoj struci, ali njihov opis posla pretpostavlja osnovna znanja o funkcioniranju restauratorskih projekata.