- Lista želja
- Prijava
- 0
Košarica Vaša košarica je prazna
- Naslovnica
- povijest
- BOJNIK STIPČIĆ
- alternativna područja
- arhitektura
- audio izdanja
- časopisi
- društvene znanosti
- ekonomija
- enciklopedije / leksikoni / priručnici
- erotika / seks
- hobistika
- humor
- knjige za djecu
- književnost
- lektira
- multimedijalna izdanja
- ostala izdanja
- poklon galerija
- politika
- pomorstvo
- popularna znanost
- povijest
- prirodne znanosti
- publicistika
- religija / mitologija
- rječnici / gramatike / strani jezici
- strane knjige
- stripovi
- tehnika / inženjerstvo / građevina
- turizam
- udžbenici
- udžbenici strukovnih škola i fakulteta
- umjetnost

O knjizi BOJNIK STIPČIĆ
Knjiga opisuje sudbinu jednog od vodećih hrvatskih zračnih asova iz Drugog svjetskog rata, bojnika Zlatka Stipčića, koji je tijekom svog borbenog djelovanja između 1941. i 1942. oborio 14 protivničkih zrakoplova. Bio je pilot lovac u ratnim zrakoplovstvima Kraljevine Jugoslavije i NDH te u njemačkim zračnim snagama (Luftwaffe). Borio se u nekim sudbonosnim zračnim bitkama Istočnog bojišta.
Jedno od važnijih poglavlja hrvatske zrakoplovne povijesti predstavlja sudjelovanje Hrvatske zrakoplovne legije u borbama na Ruskom ratištu od 1941. do 1944. godine. HZL iznjedrila je 21 zračnog asa (pilota lovca koji je oborio više od 5 neprijateljskih zrakoplova), na čelu sa satnicima Matom Dukovcem s 44 i Cvitanom Galićem s 38 oborenih protivnika. Neobično je što je jedna mala zemlja poput Hrvatske dala u Drugom svjetskom ratu toliko zračnih asova, od kojih je prvi oborio više protivnika no najviše rangirani britanski i američki piloti lovci. Uzroka toga ima nekoliko, od okolnosti da su mnogi od tih ljudi bili iskusni piloti koji su godinama ranije služili u Ratnom zrakoplovstvu Kraljevine Jugoslavije, preko činjenice da su letjeli u sastavu odlično organiziranih njemačkih Luftwaffe pa do toga da su se u prvim godinama rata borili protiv tehnološki inferiornog i loše obučenog RZ-a SSSR-a. Ali, uzrok zasigurno nije bio samo to jer su slične uvjete imali i piloti nekolicine drugih osovinskih država, no njihovi uspjesi u borbi daleko zaostaju za uspjesima hrvatskih pilota.
Knjiga se pretežitim dijelom temelji na ispravama, fotografijama i predmetima iz Stipčićeve ostavštine koju je sačuvala njegova udovica te ih kasnije desetljećima skrivala. Sačuvani predmeti detaljno su opisani i prikazani jer su od prvorazrednog povijesnog, muzeološkog i kolekcionarskog značaja.