- Lista želja
- Prijava
- 0
Košarica Vaša košarica je prazna
- Naslovnica
- društvene znanosti
- ČEKAJUĆI PLIMU - Prilog kritici hrvatske ideologije
- alternativna područja
- arhitektura
- audio izdanja
- časopisi
- društvene znanosti
- ekonomija
- enciklopedije / leksikoni / priručnici
- erotika / seks
- hobistika
- humor
- knjige za djecu
- književnost
- lektira
- multimedijalna izdanja
- ostala izdanja
- poklon galerija
- politika
- pomorstvo
- popularna znanost
- povijest
- prirodne znanosti
- publicistika
- religija / mitologija
- rječnici / gramatike / strani jezici
- strane knjige
- stripovi
- tehnika / inženjerstvo / građevina
- turizam
- udžbenici
- udžbenici strukovnih škola i fakulteta
- umjetnost

ČEKAJUĆI PLIMU - Prilog kritici hrvatske ideologije
O knjizi ČEKAJUĆI PLIMU - Prilog kritici hrvatske ideologije
Uloga i problemi novinarstva, filozofija politike, anarhizam kao intimna simpatija autora, neuralgična pitanja hrvatske povijesti u 20. stoljeću tematski su gabariti unutar kojih se kreću tekstovi sakupljeni u ovoj knjizi.
»Knjiga Enisa Zebića — sa zagonetnim, ali misaono poticajnim naslovom Čekajući plimu — okuplja tekstove koji su tematski raznorodni, kao što variraju i opsegom, ali prezentiraju jasan i konzistentan autorov interes — filozofija politike s naglaskom na njezinim povijesnofilozofskim kontekstualizacijama i socio-kulturnim, primarno hrvatskim, konkretizacijama. Zebić nerijetko pažnju usmjerava prema marginaliziranim događajima i ličnostima, što je vrlo važno jer je njihovo zanemarivanje, koje katkada graniči s potpunim zaboravom, najčešće rezultat povijesnih, političkih i ideoloških okolnosti i tokova, a ne njihove »beznačajnosti«.
Autor je temeljit i u istraživanju i u pisanju, gotovo opsesivno posvećen detaljima (primjerice, biobibliografskim činjenicama), ali mu to ne muti pogled u tom smislu da nije u stanju sagledati i širu sliku. Upravo suprotno, Zebić podjednako osvjetljava i detalje i cijeli kontekst u kojemu pojedinu temu i problem treba razmatrati kako bi se višestrano sagledali i u analitičko–interpretativnom smislu iscrpili. Bilo da se bavi određenim ličnostima i/ili njihovim djelima (Lippman, Dewey, Arendt, Krpan, Rajković, Balen, Polić, Grlić, Helie) ili određenim historijskim događajima i pokretima (Španjolski građanski rat, studentski pokret 1960–ih, 1970–ih i 2000–tih) u perspektivi filozofije, politologije, sociologije i mediologije, ili određenim fenomenima, od masmedija i visokog obrazovanja do kampanilizma, totalitarizma, socijalizma i anarhizma — Zebić je oštrouman analitičar koji, nikad na prečac, izvodi briljantne zaključke.« (Hrvoje Jurić)