- Lista želja
- Prijava
- 0
Košarica Vaša košarica je prazna
- Naslovnica
- društvene znanosti
- sociologija
- DRUŠTVENI KONTEKST TEORIJE EVOLUCIJE
- alternativna područja
- arhitektura
- audio izdanja
- časopisi
- društvene znanosti
- ekonomija
- enciklopedije / leksikoni / priručnici
- erotika / seks
- hobistika
- humor
- knjige za djecu
- književnost
- lektira
- multimedijalna izdanja
- ostala izdanja
- poklon galerija
- politika
- pomorstvo
- popularna znanost
- povijest
- prirodne znanosti
- publicistika
- religija / mitologija
- rječnici / gramatike / strani jezici
- strane knjige
- stripovi
- tehnika / inženjerstvo / građevina
- turizam
- udžbenici
- udžbenici strukovnih škola i fakulteta
- umjetnost

DRUŠTVENI KONTEKST TEORIJE EVOLUCIJE
O knjizi DRUŠTVENI KONTEKST TEORIJE EVOLUCIJE
Različiti pristupi evoluciji i teorijska razilaženja u interpretiranju teorija evolucije ukazuju da se teorije mijenjaju tijekom vremena, da su aktualne ili odgovarajuće društvenom kontekstu te da se s promjenama aktualnosti njihovih pojedinih varijanti može pratiti i razvoj samog društvenog konteksta. Fokusirajući se na problem aktualnosti pojedinih dijelova teorije evolucije i njihovih varijanti Kaja Ocvirek-Krušić ukazala je na socijalnu dimenziju „evolucijskog znanja“ opisujući kako povijest i suvremenost tako i perspektive socijalnih razilaženja u teorijskom razumijevanju evolucijskih tema od selekcije vrsta i eugenike do genetičkog inženjeringa.
– Vjekoslav Afrić
Djelo je pisano znalački i što se tiče informiranosti o teoriji evolucije i poznavanja sociologije znanja. Odlikuje se također jasnoćom i pitkošću izlaganja, a iznad svega nenametljivom protuargumentacijom. Iako se ne slaže s nizom polazišta teorije evolucije, kao ni apsolutiziranjem znanstvenog pristupa, autorica oprezno nudi mogućnosti drukčijih objašnjenja evolucijskih procesa, prije svega onih u ljudskom društvu, pri čemu zazire od svakog opskurantizma.
– Vjeran Katunarić
Kaja Ocvirek-Krušić (Zagreb, 1980) sociologinja je i aktivistica. Sudjelovala je u mnoštvu projekata u kojima se susreću realpolitika, zeleni aktivizam i prava žena unutar organizacija Heinrich Böll Stiftung, Ženska infoteka, GONG, Zelena akcija i drugih. Uredila je knjigu Klasne razlike u feminizmu/Class Differences in Feminism (Ženska infoteka, Zagreb 2007).