- Lista želja
- Prijava
- 0
Košarica Vaša košarica je prazna
- Naslovnica
- književnost
- poezija
- ESPERANTO VREMENA
- alternativna područja
- arhitektura
- audio izdanja
- časopisi
- društvene znanosti
- ekonomija
- enciklopedije / leksikoni / priručnici
- erotika / seks
- hobistika
- humor
- knjige za djecu
- književnost
- lektira
- multimedijalna izdanja
- ostala izdanja
- poklon galerija
- politika
- pomorstvo
- popularna znanost
- povijest
- prirodne znanosti
- publicistika
- religija / mitologija
- rječnici / gramatike / strani jezici
- strane knjige
- stripovi
- tehnika / inženjerstvo / građevina
- turizam
- udžbenici
- udžbenici strukovnih škola i fakulteta
- umjetnost

O knjizi ESPERANTO VREMENA
Pjesnički prvijenac autorice Dobrile Zvonarek otkriva nam dubok i slojevit pjesnički glas satkan od bogato proživljenih iskustava unutrašnje događajnosti kao i od pažljivo namotanih godova čitateljske posvećenosti.
Bilo da je riječ o pjesmama koje tematski reflektiraju odnos s metafizičkim, prebiru i sabiru prošlost ljubavnih čežnji ili su pak posvećene prostorima i licima nostalgije kao nosiocima željene dobre slike svijeta, jasno je kako je lirski subjekt ovog rukopisa uronjen u svoj promatračko-introspektivni kozmos.
Taj kozmos kao da se kronološki kreće od praznina i tišina prema neizbježnim emotivnim vrtlozima ranog mladenaštva, kroz pejzaže i predjele sjećanja do susreta s točkom sadašnjosti kakva jest iz koje se onda kreće u nove životne prostore.
Pred nama je poezija visoke jezične discipline i pedantnosti, s dobro ugođenim omjerom narativnosti i autentične metaforičnosti. Upravo nam ta odmjerenost pjesničkih postupaka nenametljivo pruža ključ za slobodno čitateljsko upisivanje značenja.
Esperanto vremena vodi nas kroz putovanje od onog osobnog, od „najosamljenije pjesme“ do univerzalne i tako prirodne želje za usporavanjem da nam ne promakne ono bitno – život sam i sve što ga dubinski oblikuje. Poezija Dobrile Zvonarek priziva ono što je našem vremenu najviše potrebno - dobrotu, blagost i nježnost.
Sanja Baković