- Lista želja
- Prijava
- 0
Košarica Vaša košarica je prazna
- Naslovnica
- povijest
- GRADSKA KNJIŽNICA DON MIHOVIL PAVLINOVIĆ IMOTSKI (1868. - 2022.)
- alternativna područja
- arhitektura
- audio izdanja
- časopisi
- društvene znanosti
- ekonomija
- enciklopedije / leksikoni / priručnici
- erotika / seks
- hobistika
- humor
- knjige za djecu
- književnost
- lektira
- multimedijalna izdanja
- ostala izdanja
- poklon galerija
- politika
- pomorstvo
- popularna znanost
- povijest
- prirodne znanosti
- publicistika
- religija / mitologija
- rječnici / gramatike / strani jezici
- strane knjige
- stripovi
- tehnika / inženjerstvo / građevina
- turizam
- udžbenici
- udžbenici strukovnih škola i fakulteta
- umjetnost

GRADSKA KNJIŽNICA DON MIHOVIL PAVLINOVIĆ IMOTSKI (1868. - 2022.)
O knjizi GRADSKA KNJIŽNICA DON MIHOVIL PAVLINOVIĆ IMOTSKI (1868. - 2022.)
»O važnosti knjižnica, od samostanskih i narodnih do gradskih, školskih i nacionalnih, i u nas i u svijetu, pisali su mnogi, no malokoja se knjižnica u Hrvatskoj može pohvaliti ovakvom monografijom kakvu su o povijesti i nastanku Gradske knjižnice »Don Mihovil Pavlinović« u Imotskome ispisali publicist Milan Glibota i dr. sc. Marija Jović«, zapisuje dr. sc. Ante Žužul u predgovoru ove monografije naslovljenom Knjižnica je hram.
O povijesti imotske knjižnice, prvim literarnim zapisima u Imotskoj krajini, prvim samostanskim knjižnicama, imotskim franjevcima, o prvoj knjižnici u Imotskom i fra Šimunu Gudelju te o razvoju čitaonice u Imotskom u vrijeme narodnog preporoda i Pravilniku družtva Narodne čitaonice Imotske objavljenom 2. rujna 1868. u »Narodnom listu« te o Don Mihovilu Pavlinoviću koji je 8. veljače 1870. znamenitim govorom Besjeda na slavi Imotske čitaonice otvorio Hrvatsku čitaonicu u Imotskom znalački u prva dva poglavlja ove raskošno opremljene monografije piše publicist Milan Glibota.
Od te 1870. pa do 14. studenoga 2005., kada je otvorena Moderna samostalna ustanova Gradska knjižnica i čitaonica »Don Mihovil Pavlinović«, i to zalaganjem današnje ravnateljice dr. sc. Marije Jović, prošlo je 135 godina. To je vrijeme opisano u poglavljima Od franjevačke samostanske knjižnice do Imotske čitaonice, Rad knjižnice 1980-ih i 150. obljetnica utemeljenja knjižnice, IRIM projekti i STEM revolucija u kojoj dr. Jović znalački opisuje trnovit put osamostaljenja knjižnice. Naime, sve do 14. studenoga 2005. imotska je knjižnica bila tek odjel u sastavu neke druge kulturne ustanove na području grada. Zahvaljujući njezinu trudu, maru i nesebičnom zalaganju knjižnica se osamostalila te je osnovana moderna ustanova Gradska knjižnica »Don Mihovil Pavlinović« smještena u posve obnovljenim prostorima najljepše gradske kuće koju stariji građani nazivaju i Domljanovom kućom. Gradsku knjižnicu i čitaonicu »Don Mihovil Pavlinović« otvorio je 18. svibnja 2007. tadašnji ministar kulture Republike Hrvatske mr. Božo Biškupić.