- Lista želja
- Prijava
- 0
Košarica Vaša košarica je prazna
- Naslovnica
- enciklopedije / leksikoni / priručnici
- leksikoni
- IZBORNI LEKSIKON
- alternativna područja
- arhitektura
- audio izdanja
- časopisi
- društvene znanosti
- ekonomija
- enciklopedije / leksikoni / priručnici
- erotika / seks
- hobistika
- humor
- knjige za djecu
- književnost
- lektira
- multimedijalna izdanja
- ostala izdanja
- poklon galerija
- politika
- pomorstvo
- popularna znanost
- povijest
- prirodne znanosti
- publicistika
- religija / mitologija
- rječnici / gramatike / strani jezici
- strane knjige
- stripovi
- tehnika / inženjerstvo / građevina
- turizam
- udžbenici
- udžbenici strukovnih škola i fakulteta
- umjetnost

IZBORNI LEKSIKON
O knjizi IZBORNI LEKSIKON
Kad sam prije nekoliko godina počela pisati ovaj leksikon, suočila sam se s nizom metodičkih, analitičkih i tehničkih problema.
Pitala sam se, ponajprije, kakvu bih knjigu trebala napisati. Što bi znanstvenoj, strukovnoj i političkoj javnosti u Hrvatskoj bilo najkorisnije i najpotrebnije: izborna enciklopedija, priručnik, leksikon ili rječnik?
Enciklopediju sam isključila odmah. To je znanstveno i tehnički najzahtjevnije djelo koje iziskuje višegodišnji skupni rad brojnih stručnjaka, velika novčana sredstva i izvrsnu organizaciju rada. Na takve uvjete naprosto nisam mogla računati. Presudan je, pritom, nedostatak stručnjaka u Hrvatskoj koji se dugo, sustavno i temeljito bave izbornim studijama. Kako bi trebalo izgledati enciklopedijsko djelo, svjedoči International Encyclopedia ofElections (Rose, 2000), u čijoj je izradi sudjelovalo stotinjak najvećih svjetskih autoriteta s područja izbornih studija i političke znanosti uopće, a koja se pojavila dok sam radila na ovom leksikonu, te mije pomogla da metodički i tehnički jasnije razgraničim izborni leksikon od izborne enciklopedije.
Odmah sam isključila i rječnik, tj. leksikon u njegovu užem pojmovnom smislu. Takvo se djelo čini nedostatnim da bitnije pridonose popunjavanju praznina u poznavanju izborne problematike u hrvatskoj javnosti. Doduše, neka se djela s područja izbornih studija skromno nazivaju rječnicima (dictionary), premda sadržajno i interpretacijski nadilaze taj pojam. Tako je rječnik izborne politike SAD-a sastavljen od »ideja, termina, pojmova, fraza i pravnih primjera koji odražavaju višedimenzionalnu prirodu predmeta« (Renstrom/Rogers, 1989, XIII). Široki konceptualni pristup pretvorio je, zapravo, to djelo u priručnik opće, a ne samo izborne nacionalne politike.