- Lista želja
- Prijava
- 0
Košarica Vaša košarica je prazna
- Naslovnica
- društvene znanosti
- lingvistika / filologija
- JEZIK KAO TVORAC KOLEKTIVNOGA TIJELA - NATURALISTIČKA PERSPEKTIVA
- alternativna područja
- arhitektura
- audio izdanja
- časopisi
- društvene znanosti
- ekonomija
- enciklopedije / leksikoni / priručnici
- erotika / seks
- hobistika
- humor
- knjige za djecu
- književnost
- lektira
- multimedijalna izdanja
- ostala izdanja
- poklon galerija
- politika
- pomorstvo
- popularna znanost
- povijest
- prirodne znanosti
- publicistika
- religija / mitologija
- rječnici / gramatike / strani jezici
- strane knjige
- stripovi
- tehnika / inženjerstvo / građevina
- turizam
- udžbenici
- udžbenici strukovnih škola i fakulteta
- umjetnost
O knjizi JEZIK KAO TVORAC KOLEKTIVNOGA TIJELA - NATURALISTIČKA PERSPEKTIVA
Knjiga dr. Dražena Pehara sastoji se od Uvoda, pet poglavlja (1. Jezik kao oruđe koje tvori kolektivno tijelo; 2. Učenje jezika; 3. Materijalni supstrati i mehanizmi; 4. Laganje i metafore; 5. Kolektivne vrijednosti tijela, dediskurzacija i fatička funkcija), Zaključka/Sažetka, popisa bibliografskih jedinica, Kazala i Bilješke o autoru.
U posljednjih dvadesetak godina mnogobrojna istraživanja u svim područjima društvenih znanosti nastoje staviti u središte pozornosti upravo pojam ljudskog tijela. Do sada nismo imali sveobuhvatnu teoriju koja bi to učinila za područje jezika u cjelini, kao jednog od ključnih obilježja ljudske vrste, odnosno, ljudske prirode. Autor razrađuje i brani tezu da “jezik predstavlja oruđe koje tvori kolektivno tijelo.” Teorija koju izlaže dr. Pehar nadilazi i premošćuje, a time i eliminira neke ključne dualizme koje povezujemo uz tradiciju teoretiziranja o jeziku: dualizam između mentalnog i verbalnog, prirode i društva, urođenog i konvencionalnog, između informacijske i performativne uloge jezika ili između normativnog i empirijskog aspekta te između kolektivističke i individualističke perspektive.
Djelo je primarno namijenjeno nastavnicima i studentima filozofije, lingvistike i politike te svima koji razmišljaju o odnosu jezika i zajednice. Pisano je jasno, jednostavno i zanimljivo terminologijom koja je uobičajena u suvremenoj filozofskoj analizi pa će zbog toga biti pristupačno širem krugu čitatelja.