- Lista želja
- Prijava
- 0
Košarica Vaša košarica je prazna
- Naslovnica
- književnost
- poezija
- KAD ĆE DOĆI BABILON
- alternativna područja
- arhitektura
- audio izdanja
- časopisi
- društvene znanosti
- ekonomija
- enciklopedije / leksikoni / priručnici
- erotika / seks
- hobistika
- humor
- knjige za djecu
- književnost
- lektira
- multimedijalna izdanja
- ostala izdanja
- poklon galerija
- politika
- pomorstvo
- popularna znanost
- povijest
- prirodne znanosti
- publicistika
- religija / mitologija
- rječnici / gramatike / strani jezici
- strane knjige
- stripovi
- tehnika / inženjerstvo / građevina
- turizam
- udžbenici
- udžbenici strukovnih škola i fakulteta
- umjetnost

O knjizi KAD ĆE DOĆI BABILON
Osobna poetika Ivana Hercega na tragu je onih poetika koje se obraćaju svijetu punom znakova. Plašt znakova koji je prikrivao svijet na kakvoga kada piše o riječima i stvarima misli Michel Foucault... Sastavljena od varljivih slova koja čine riječi (od kojih je sastavljen jezik), imena o kojima piše Herceg su neizreciva, stvari nestaju ili se skrivaju, do njih se ili dopire slutnjom ili se rezignacijom prepoznaje njihova, uvijek od nas jednako udaljena “Daljina”.
Nikola Petković o knjizi "Nepravilnosti", Novi list, 2008.
Ivan Herceg u svojoj petoj zbirci pjesama pod naslovom "Nepravilnosti" gotovo opsesivno tematizira − samo naoko apsurdno − odsutnu prisutnost i prisutnu odsutnost. U pjesmama iz te zbirke istodobno odsutno i prisutno je sve: ljubljena osoba, riječi, pojmovi, slike, konkretna stvarnost, svemir, onostranost. Tu temeljnu dvostranost, koja se počesto nameće i kao tjeskoban, pa čak i tragičan rascjep, Herceg postulira znatno naglašenije negoli u svojoj prethodnoj, također vrlo uspjeloj zbirci "Anđeli u koroti" iz 2004. godine. (...)
Neoegzistencijalizam novoga tisućljeća je tako, vidimo i na Hercegovu primjeru, najčešće neortodoksan, pomalo agnostički zaključujući da se, barem u književnosti, treba odmaknuti
od vremena militantna ateizma, ali i bilo kakvom silom nametana teizma, od, nadalje, preskriptivnih književnih poetika (primjerice, semantokonkretističke, stvarnosne, metafizičke, ali i ortodoksno egzistencijalističke) koje bi − najčešće problematičan − obzor gzistencijalnog iskustva i jezičnih potencija svodile na ili - ili odgovore.
Davor Šalat u knjizi "Posrtanje za alibijem, dvadeset bitnih knjiga hrvatske poezije" (2000. − 2010.), V.B.Z., 2011.