- Lista želja
- Prijava
- 0
Košarica Vaša košarica je prazna
- Naslovnica
- književnost
- književna teorija
- KANADSKA FRANKOFONSKA KNJIŽEVNOST - Od početaka do 1970-e
- alternativna područja
- arhitektura
- audio izdanja
- časopisi
- društvene znanosti
- ekonomija
- enciklopedije / leksikoni / priručnici
- erotika / seks
- hobistika
- humor
- knjige za djecu
- književnost
- lektira
- multimedijalna izdanja
- ostala izdanja
- poklon galerija
- politika
- pomorstvo
- popularna znanost
- povijest
- prirodne znanosti
- publicistika
- religija / mitologija
- rječnici / gramatike / strani jezici
- strane knjige
- stripovi
- tehnika / inženjerstvo / građevina
- turizam
- udžbenici
- udžbenici strukovnih škola i fakulteta
- umjetnost

KANADSKA FRANKOFONSKA KNJIŽEVNOST - Od početaka do 1970-e
O knjizi KANADSKA FRANKOFONSKA KNJIŽEVNOST - Od početaka do 1970-e
Bretonski moreplovac Jacques Cartier stiže 1534. godine u Novi svijet kako bi istražio Zaljev Sv. Lovre. Njegovim dolaskom započinje prisutnost francuskoga jezika na području današnje Kanade. Premda Engleska ubrzo preuzima primat u naseljavanju i kolonizaciji cijele Sjeverne Amerike, frankofonsko stanovništvo u Kanadi opstaje, stvara trajnu i vitalnu zajednicu s vlastitim kulturnim identitetom i piše vlastitu književnost – na kanadskom francuskom, koji teži samosvojnosti u odnosu na europski francuski i opire se moćnom engleskom kojim je okružen.
Unatoč tome što danas francuskim (kao prvim, materinskim) jezikom govori više od 7 milijuna Kanađana (više od petine kanadskog stanovništva) u desetak pokrajina, pokrajina Québec se nerijetko jedina poistovjećuje s frankofonom Kanadom, pa se kanadska književnost napisana na francuskome – a posebno ona izvan Québeca – u nas gotovo uopće ne poznaje.
Zadaće da popuni ove praznine u hrvatskoj recepciji kanadske književnosti prihvatila se romanistica i kanadistica Evaine Le Calvé Ivičević. U knjizi Kanadska frankofonska književnost sažeto i pregledno opisuje razvoj kanadske frankofonske književnosti od njezinih početaka u formi periodičkih publikacija i almanaha, do kraćih i duljih proznih tekstova, poezije i drame.
Povijest književnosti uvijek je i povijest društva, pa se razvoj književnosti prati kroz političke i kulturne događaje koji usmjeravaju književne teme i forme: od naseljavanja Novoga svijeta i burne kolonijalne povijesti, procvata u doba modernizma, stalnog sukoba tradicionalista i modernista, preko kriza i ratova u prvoj polovini 20. stoljeća te Tihe revolucije i velikih društvenih promjena u drugoj polovini. Završne godine ovog pregleda, 1970-e, označuju vrijeme modernizacije, industrijalizacije i otvaranja kvebečkog društva, a time i otvaranja kanadske frankofonske književnosti suvremenim temama i novim književnim stilovima.