- Lista želja
- Prijava
- 0
Košarica Vaša košarica je prazna
- Naslovnica
- književnost
- KASNA SLAVA
- alternativna područja
- arhitektura
- audio izdanja
- časopisi
- društvene znanosti
- ekonomija
- enciklopedije / leksikoni / priručnici
- erotika / seks
- hobistika
- humor
- knjige za djecu
- književnost
- lektira
- multimedijalna izdanja
- ostala izdanja
- poklon galerija
- politika
- pomorstvo
- popularna znanost
- povijest
- prirodne znanosti
- publicistika
- religija / mitologija
- rječnici / gramatike / strani jezici
- strane knjige
- stripovi
- tehnika / inženjerstvo / građevina
- turizam
- udžbenici
- udžbenici strukovnih škola i fakulteta
- umjetnost

KASNA SLAVA
O knjizi KASNA SLAVA
Kasnu slavu službenik Eduard Saxberger doživljava u poodmakloj dobi. Posjećuje ga nepoznat mladić i kaže mu da je pročitao tanku knjižicu lirike kojom se Saxberger davnih dana bio proslavio; obožavatelj ga poziva u društvo mladih književnika kojima je on uzor. Isprva posramljen podsjećanjem na prošlost, no zatim taštine polaskane njihovom pažnjom i privučen raspravama o zbiljskoj umjetnosti, Saxberger im se pridružuje. Ubrzo međutim uviđa jalovost cijele situacije i to da više nikad neće uspjeti napisati ništa novo. U doba velikog uspjeha Anatola i Ljubakanja, u ovome (u Schnitzlerovoj rukopisnoj ostavštini u Cambridgeu pronađenom i nedavno prvi put objavljenom) ranom portretu bečkih književnih boema vidljivi su strahovi i sumnje tridesetdvogodišnjega Schnitzlera.
„Ono što se može naučiti iz stotinu dvadeset godina staroga teksta – i što je čak i Karl Kraus mogao naučiti iz njega – jest ironičan pogled na sebe i svijet. To ovu novelu iz doba bečke moderne čini suvremenim današnjim tekstom.“ Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung
Arthur Schnitzler, rođen 1862., umro 1931. u Beču, i kao pripovjedač i kao dramatičar pripada najvažnijim književnicima njemačkoga govornog područja s prijeloma 19. i početka 20. stoljeća. Njegova se djela i danas prevode te izvode na brojnim uglednim svjetskim pozornicama.