- Lista želja
- Prijava
- 0
Košarica Vaša košarica je prazna
- Naslovnica
- arhitektura
- OBITELJSKA KUĆA ŠMIT U SVETOJ NEDELJI
- alternativna područja
- arhitektura
- audio izdanja
- časopisi
- društvene znanosti
- ekonomija
- enciklopedije / leksikoni / priručnici
- erotika / seks
- hobistika
- humor
- knjige za djecu
- književnost
- lektira
- multimedijalna izdanja
- ostala izdanja
- poklon galerija
- politika
- pomorstvo
- popularna znanost
- povijest
- prirodne znanosti
- publicistika
- religija / mitologija
- rječnici / gramatike / strani jezici
- strane knjige
- stripovi
- tehnika / inženjerstvo / građevina
- turizam
- udžbenici
- udžbenici strukovnih škola i fakulteta
- umjetnost

OBITELJSKA KUĆA ŠMIT U SVETOJ NEDELJI
O knjizi OBITELJSKA KUĆA ŠMIT U SVETOJ NEDELJI
Arhitekt i kritičar arhitekture Toni Bešlić obogatio je hrvatsku arhitektonsku javnost svojom knjigom o obiteljskoj kući Šmit u Svetoj Nedelji, remek djelu arhitekta Edvina Šmita, jednog od najplodnijih i najkreativnijih hrvatskih arhitekata u razdoblju tzv. kasne moderne i postmoderne arhitekture.
Knjiga opisuje najteži pothvat jednog arhitekta - projektiranje i gradnju vlastitog doma. Pri tome autor donosi osvrt na arhitektonske prilike, kako domaće tako i međunarodne, koje su utjecale na samog projektanta te važnost kuće za graditeljsko nasljeđe obiteljskih kuća na prostoru Zagreba i Hrvatske.
Monografija Obiteljska kuća Šmit u Svetoj Nedelji o konkretnoj obiteljskoj kući promatranoj u kontekstu vremena u kojemu je nastajala, doprinos je zasluženom vrednovanju arhitektonskog opusa arhitekta Edvina Šmita. Posebnost kuće Edvina Šmita ne ogleda se tek u raskoši prostora i silini svjetla, već i u činjenici da je to jedna od prvih hrvatskih obiteljskih kuća iz sedamdesetih godina koja s tolikom pomnošću i predanošću reagira na promjene globalne arhitektonske scene započete desetak godina prije odbijanjem shematizma i dogmatizma u modernističkom pokretu. Knjiga je rezultat dugogodišnjeg rada i terenskoga istraživanja autora Tonija Bešlića, nastala s ciljem da čitateljima pojasni društveni kontekst i arhitektonske prilike koje utječu na projektanta.
Koncipirana je u pet poglavlja, bogato opremljena vrijednim izvornim fotografijama i crtežima. Nakon knjige o kući Frangeš arhitekta Viktora Kovačića autorice Nine Gazivode iz 2008. godine, ovo je prvo u nas objavljeno djelo ovoga tipa. Stoga će monografija Obiteljska kuća Šmit u Svetoj Nedelji imati veliku vrijednost i značaj kako za arhitekte tako i za povjesničare umjetnosti i široku čitateljsku publiku koja je do sada imala dostupna samo inozemna izdanja ovoga tipa. Stambena arhitektura, pogotovo obiteljska kuća u Hrvatskoj iz razdoblja nakon Drugog svjetskog rata još je uvijek nedovoljno istražena te time deficitarna u analizi, osobito u sloju izgradnje 60-80- tih godina prošlog stoljeća i ovo djelo važan je doprinos poznavanju individualne stambene gradnje i povijesnih slojeva naše stambene arhitekture.