SEKSUALNA / TEKSTUALNA POLITIKA
O knjizi SEKSUALNA / TEKSTUALNA POLITIKA
U SAD-u Seksualna/tekstualna politika slovi za glasnika poststrukturalizma jer je američkim čitateljima predstavila i približila francusku feministićku teoriju, a tom je uvodu Moi ubrzo pridružila i dvije tematski srodne antologije, The Kristeva Reader (1986.) i French Feminist Thought (1987.). Knjiga je svojoj autorici ujedno priskrbila poziv Sveučilišta Duke za gostovanje u zimskom semestru akademske godine 1987./88., a zatim i ponudu za stalni posao na sveučilištu gdje je i danas profesorica na Odsjeku za romanistiku.
Rođena 1953. u Norveškoj, gdje je na Sveučilištu u Bergenu 1980. magistrirala i 1985. doktorirala komparativnu književnost, Moi se do 1985. uzdržavala prevođenjem, stipendijama i povremenim predavačkim angažmanima, poput onoga na Pembroke Collegeu u Oxfordu, gdje je bila prva žena koja je imala pravo dvaput tjedno objedovati u profesorskoj blagovaonici. Ipak je 1985. dobila posao ravnateljice upravo pokrenutoga Centra za feministićka istraživanja u humanistici na Sveučilištu u Bergenu koji je uz predavački i istraživački rad uključivao uređenje prostorija Centra, raćunovodstvo, administraciju te tajnićke dužnosti. Moi je tamo igrala ulogu "dežurne" feministice sve do spomenuto povijesnog poziva s Dukea.
(iz Pogovora Maše Grdešić)
Sadržaj:
ANGLOAMERIČKA FEMINISTIČKA KRITIKA: 1. Dva feministička klasika 2. Kritika »predodžbi žena« 3. Žene koje pišu i pisanje o ženama 4. Teorijske refleksije FRANCUSKA FEMINISTIČKA TEORIJA: 5. Od Simone de Beauvoir do Jacquesa Lacana 6. Helene Cixous 7. Patrijarhalne refleksije 8. Marginalnost i subverzija Pogovor: Politika i teorija, nekad i danas. Pogovor hrvatskom izdanju.