- Lista želja
- Prijava
- 0
Košarica Vaša košarica je prazna
- Naslovnica
- književnost
- SILBERMANN
- alternativna područja
- arhitektura
- audio izdanja
- časopisi
- društvene znanosti
- ekonomija
- enciklopedije / leksikoni / priručnici
- erotika / seks
- hobistika
- humor
- knjige za djecu
- književnost
- lektira
- multimedijalna izdanja
- ostala izdanja
- poklon galerija
- politika
- pomorstvo
- popularna znanost
- povijest
- prirodne znanosti
- publicistika
- religija / mitologija
- rječnici / gramatike / strani jezici
- strane knjige
- stripovi
- tehnika / inženjerstvo / građevina
- turizam
- udžbenici
- udžbenici strukovnih škola i fakulteta
- umjetnost

O knjizi SILBERMANN
Što skupinu ljudi povezuje u naciju, a pojedinca čini njezinim pripadnikom? Služenje zajedničkim jezikom, slijeđenje istih običaja, poznavanje dijeljenog kulturnog i umjetničkog naslijeđa? Ponekad sve, a često ništa od navedenog.
Dvadesete su godine dvadesetog stoljeća, u elitnu, pretežito katoličku, francusku školu za mladiće stiže nova generacija učenika. Među njima i David Silbermann. On nije jedini Židov u toj školi, ali se svojim fizičkim izgledom, kao i poznavanjem francuske književne tradicije, ističe i na sebe skreće gnjevnu pozornost hormonima navođene mase. Podršku mu pruža jedino bezimeni pripovjedač. No hoće li on u plemenitu pothvatu ustrajati do kraja ili se od spasitelja prometnuti u izdajicu?
Jacques de Lacretelle (1888. – 1985.) u književne vode zagazio je razmjerno kasno. Premda je, pod utjecajem profesora Andréa Bellessorta interes za pisanu riječ pokazao još u adolescentskoj dobi, tek ga je zdravstvenim razlozima motivirano povlačenje s fronta Velikog rata navelo da se njome počne ozbiljnije baviti. Pripadnik francuskog plemstva, uz oca generalnog konzula, djetinjstvo provodi u Grčkoj, Egiptu i Italiji, a kasnije prijateljuje s Marcelom Proustom, Anatoleom Franceom i Andreom Gideom, objavljuje kazališne kritike i eseje te kroji uredničku politiku dnevnika Le Figaro. Da je riječ o minucioznom portretistu psiholoških stanja pojedinca i njegovih sukoba s društvenim konvencijama, dokazuje već debitantskim romanom La Vie inquiète de Jean Hermelin iz 1920., autobiografskim djelom o adolescenciji. Adolescencijom se nastavlja baviti i u dvije godine poslije objavljenom Silbermannu, romanu o odrastanju u atmosferi antisemitizma i (ne)uspješnom izbjegavanju zamki konformizma.Višestruko nagrađivan za svoj rad, Jacques de Lacretelle je od 1936. pa do svoje smrti bio član Akademije.