- Lista želja
- Prijava
- 0
Košarica Vaša košarica je prazna
- Naslovnica
- politika
- SLOBODA I JEDNAKOST
- alternativna područja
- arhitektura
- audio izdanja
- časopisi
- društvene znanosti
- ekonomija
- enciklopedije / leksikoni / priručnici
- erotika / seks
- hobistika
- humor
- knjige za djecu
- književnost
- lektira
- multimedijalna izdanja
- ostala izdanja
- poklon galerija
- politika
- pomorstvo
- popularna znanost
- povijest
- prirodne znanosti
- publicistika
- religija / mitologija
- rječnici / gramatike / strani jezici
- strane knjige
- stripovi
- tehnika / inženjerstvo / građevina
- turizam
- udžbenici
- udžbenici strukovnih škola i fakulteta
- umjetnost

SLOBODA I JEDNAKOST
O knjizi SLOBODA I JEDNAKOST
Ova knjiga kritički istražuje socijalno-političku doktrinu Pierre-Josepha Proudhona i političke ideje Louis-Augustea Blanquija. Taje tema izraz općenitijeg znanstvenog interesa za nastojanja da se moderno društvo utemelji na načelima slobode i jednakosti. Socijalno-politička doktrina Proudhona i političke ideje Blanquija relevantan su izraz tih nastojanja i posjeduju opće dok-trinarno značenje.
Interpretacijski pristup zasniva se na tri polazišta.
Prvo interpretacijsko polazište jest kritika pretpostavki i granica Francuske revolucije u djelu P.-J, Proudhona i L.-A. Blanquija. Proudhonova i Blanquijeva povijesna ocjena te socijalna i politička kritika Francuske revolucije, odnosno ocjena njezine objave i njezina djela, ima intenciju pokazati da je ona iznevjerila, čak izopačila svoj program - socijalni i politički, te u protuteži najaviti i obrazložiti njihove zamisli.
Drugo je polazište nastojanje da se iz cijelog Proudhonova i Blanquijeva teorijskog i političkog opusa očita jedinstvena zamisao, te da se pokaže kako je riječ o zamisli revolucije kao slobode u Proudhona i revolucije kao jednakosti u Blanquija kao različitih i konkurentnih koncepata radikalne promjene i načela i institucija novoga društva.
Treće je polazište istraživanje modernog razumijevanja revolucije te kritička poredba Proudhonovih i Blanquijevih koncepata. U tome se pokazuju konvergencije i razlike, ali iskazuju i granice njihovih socijalno-političkih ideja, promatranih u kontekstu teorijskog istraživanja modernoga doba.