- Lista želja
- Prijava
- 0
Košarica Vaša košarica je prazna
- Naslovnica
- društvene znanosti
- psihologija
- TEORIJA VREDNOVANJA S NAGLASKOM NA METODU POTENCIJALA - Principi, metode, primjene
- alternativna područja
- arhitektura
- audio izdanja
- časopisi
- društvene znanosti
- ekonomija
- enciklopedije / leksikoni / priručnici
- erotika / seks
- hobistika
- humor
- knjige za djecu
- književnost
- lektira
- multimedijalna izdanja
- ostala izdanja
- poklon galerija
- politika
- pomorstvo
- popularna znanost
- povijest
- prirodne znanosti
- publicistika
- religija / mitologija
- rječnici / gramatike / strani jezici
- strane knjige
- stripovi
- tehnika / inženjerstvo / građevina
- turizam
- udžbenici
- udžbenici strukovnih škola i fakulteta
- umjetnost

TEORIJA VREDNOVANJA S NAGLASKOM NA METODU POTENCIJALA - Principi, metode, primjene
O knjizi TEORIJA VREDNOVANJA S NAGLASKOM NA METODU POTENCIJALA - Principi, metode, primjene
Knjiga se bavi samim počecima odlučivanja kako u psihologiji tako i u matematici, s naglaskom na matematiku, a redoslijed iznošenja materijala donekle slijedi povijesni razvoj misli. Psihološke teme ovdje su da dodatno pojasne i motiviraju pretpostavke koje matematičarima služe kao polazna osnova za razvoj teorije. Središnje mjesto među aksiomima teorije očekivane korisnosti zauzima aksiom nezavisnosti, koji na stanovit način definira racionalnost i racionalnog donositelja odluke.
Od novijih neutilitarističkih pristupa spomenuta je Saatyjeva metoda svojstvenog vektora i detaljno je razrađena matematička osnova za njeno razumijevanje (Perronov teorem). Teorija potencijala, razvijena od strane autora knjige, također spada u neformalne metode koje se ne zasnivaju na nekom aksiomatskom sustavu.
U Dodatku su opisane neke praktične procedure koje preciziraju pojedine faze odlučivanja. Dan je popis i opis i drugih metoda koje nisu spominjane u knjizi, a sve su ilustrirane na jednom primjeru. Prije korištenja pojedine metode važno je znati koje su pretpostavke nužne za njeno korištenje što je u Dodatku još jednom naglašeno. Danas, u vrijeme raširene upotrebe računala i drugih pomagala čini se važnim to istaknuti, jer ljudi su skloni vjerovati rezultatima koje daje računalo, uzimaju ih bez zadrške i zaboravljaju na staru izreku—garbage IN, garbage OUT. Ni jedna metoda nije čisti recept, nego nosi okus i duh okruženja, ideja i pretpostavki iz kojih je nastala.
Odlučivanje je procedura koja započinje odabirom metode, prikupljanjem podataka, a završava analizom osjetljivosti za ulazne parametre. Na nju treba gledati kao na interakciju čovjeka i stroja u kojoj se odluka postiže nakon niza ponovljenih izračuna.