TRAUMA I OPORAVAK - Struktura traumatskog doživljaja
O knjizi TRAUMA I OPORAVAK - Struktura traumatskog doživljaja
Kako da žrtva traume pomogne sama sebi, da izgradi pozitivnu sliku o sebi i započne novi život?
Koliko su važni borba, razrešenje, pomirenje sa samim sobom? A koliko podrška drugih, uspostavljanje bezbedne sredine, zajedništvo?
Da li je lakše biti na strani nasilnika koji traži da ne činimo ništa, ili žrtve koja traži da saosećamo i pomognemo?
Kako teče proces isceljenja traumatizovanih ljudi?
Koji su društveni i politički aspekti traume?
Izuzetna, aktuelna i neophodna knjiga, jer smo i danas, možda više no ikada okruženi svakojakim zverstvima - fizičkim nasiljem, seksualnim zlostavljanjem žena i dece, političkim terorom i mučenjem. Autorka nas vodi na put u srce tame u svima nama i suočava nas s pitanjem ima li nečeg svojstvenog ljudskoj prirodi i našim kulturama što neprekidno preplavljuje našu savest i oslobađa je njenih kočnica. Ali, ovo nije samo knjiga o nezamislivim okrutnostima koje činimo jedni drugima, o nemoći i beznađu, već o nadi, preživljavanju , oporavku i zajedništvu.
Knjiga je jasan, neposredan i podroban prikaz dinamike traume koja obeležava 20. vek, a izgleda da će obeležavati i 21. vek. Jedinstvena je po tome što je neophodno štivo za sve koji se suočavaju sa raznim oblicima zlostavljanja: od terapeuta i radnika koji se bave zaštitom dece od zlostavljanja, pa do sudija, advokata, policajaca, lekara, bolničara, nastavnika...