- Lista želja
- Prijava
- 0
Košarica Vaša košarica je prazna
- Naslovnica
- književnost
- U TAJNOSTI
- alternativna područja
- arhitektura
- audio izdanja
- časopisi
- društvene znanosti
- ekonomija
- enciklopedije / leksikoni / priručnici
- erotika / seks
- hobistika
- humor
- knjige za djecu
- književnost
- lektira
- multimedijalna izdanja
- ostala izdanja
- poklon galerija
- politika
- pomorstvo
- popularna znanost
- povijest
- prirodne znanosti
- publicistika
- religija / mitologija
- rječnici / gramatike / strani jezici
- strane knjige
- stripovi
- tehnika / inženjerstvo / građevina
- turizam
- udžbenici
- udžbenici strukovnih škola i fakulteta
- umjetnost

O knjizi U TAJNOSTI
Ljuba Arnautović, bečka autorica ruskog podrijetla u romanu pripovijeda životnu priču Genofeve (Eve) Baumgarten, svoje bake s očeve strane. U službenom stanu (Schellinggasse 12/1.kat), koji joj je dodijelilo Vrhovno crkveno vijeće Evangeličke crkve u Beču, Eva od 1944. godine mjesecima skriva ljude koji bježe pred nacistima. Nitko ne zna ni za njezinu političku prošlost, koja bi i nju samu mogla dovesti u veliku opasnost. Mora skrivati svoju bol i usamljenost: njezina su oba maloljetna sina od 1934. godine u Moskvi, kamo su dospjeli dječjim transportom u organizaciji Komunističke internacionale kako bi ih se zaštitilo pred nadolazećim zlom nacizma, a zbog političkih aktivnosti njihovih roditelja. Evin tadašnji životni suputnik, Židov Karl Kafka, odavno je stigao do Australije. Jednog dana Eva susreće Waltera Baumgartena, također Židova. Na kraju i on se mora skloniti u njezinom skrovištu. Dvije izgubljene duše zbližavaju se.
Na potresan način, sintezom dokumentarnog i fikcionalnog (dokufikcija), Ljuba Arnautović pripovijeda o ženi čije tiho junaštvo ostaje neprepoznato, ali čiji ustrajan angažman u onome što drži ispravnim naposlijetku urodi plodom.
Recenzent Norbert Mappes-Niediek (Frankfurter Rundschau,15.8. 2018) zaključuje da autorica, unuka junakinje knjige, upoznaje čitatelja s Bečom, metropolom multinacionalne monarhije te nas vodi duboko u 20. i 19. stoljeće, u Češku i Bosnu, ka komunistima i austrofašistima.