URBANIZAM svezak 2. - urbanističko oblikovanje
O knjizi URBANIZAM svezak 2. - urbanističko oblikovanje
Autor ovoga poznatog udžbenika je profesor urbanizma na Fachhochschule u Kölnu. Dvosveščano djelo posreduje osnove urbanističkih nacrta od snimke postojećeg stanja preko metodičkih postupaka izrade idejnih rješenja, funkcionalnih područja planiranja do oblikovanja. Sadržaj je okrenut praksi i zahvaljujući ilustracijama s kratkim tekstom lako razumljiv i pregledan.
Urbanističko oblikovanje, 2. svezak, postavlja u središte razmatranja oblikovne aspekte nacrta – od analiza slike grada preko oblikovanja strukturnih obilježja u nacrtu grada.
Oblikovanje nekoga praktičnog detalja može se smatrati uspjelim kad je on funkcionalno ispravan, lijep, pa čak i privlačan jer je neupadljiv. Uvrštavanjem više jednakih ili različitih detalja u jedno vizualno polje nastaju lijepi sklopovi, koji ne oblikuju mjesto samo u formalnom pogledu nego posreduju i dojmove o zahtjevima i značenjima koji su povezani s mjestom.
Na trgu, ulici ili parku detalji se uvrštavaju unutar okvira koji čine proporcije prostora, oblik ili namjena okolne izgradnje, posebnosti krajolika; odnosno, uvrštavaju se u kontekst oblika, funkcija i nositelja značenja. Kad su trgovi, ulice, parkovi ispunjeni ljudima, na naše opažanje tih prostora djeluju promjenjivi ugođaji pojedinih godišnjih doba ili doba dana, kao i svjetlo i sjena, zvukovi i mirisi, govor formi i atmosfera povezuju se u jednu sliku. Tako se neposredno može doživjeti i šire značenje oblikovanja, a ne samo njegova kvaliteta ili pak nedostatci u kontekstu estetskog doživljaja.
Što je prostor obuhvata širi a sadržaji raznovrsniji, tema oblikovanja postaje sve kompleksnija i zahtjevnija, a njezin udio sve važniji u cjelokupnoj zadaći. Različite prostorne situacije nalaze se neposredno jedna uz drugu, u nekima je istaknuto oblikovanje cjeline i/ili oblikovanje pojedinog detalja postavom akcenta koji obilježava to mjesto, u drugima suzdržani oblikovni izraz daje prednost drugim obilježjima.
Oblikovanje gradova započinje pažljivim opažanjem i vrednovanjem planiranog mjesta i određivanjem ciljeva. Zatim se idejnim skicama prostornoga i sadržajnog strukturiranja stvaraju oblikovne osnove urbanističkog plana. Postupno se prvotna ideja oblikovanja precizira i konkretizira u sve manjim prostornim obuhvatima i mjerilima. Prije svega, potrebno je razraditi ideju i formulirati standarde kvalitete koji su smjernice za prilagodbu oblikovnih rješenja posebnim uvjetima vremena i mjesta.
Urbanističko oblikovanje uključuje zadaću postave jasnih ciljeva i okvira obvezujućih smjernica, ali istodobno i mudrost i vještinu otvaranja prostora individualnom oblikovanju.
Namjera je ove knjige pojasniti različita polja urbanističkog oblikovanja, uspostaviti prepoznatljiv "dijalog" dijelova i cjeline, strukturirati raznovrsnost oblikovnih zadaća urbanizma u njihovoj slojevitosti, i primjereno odrediti njihove učinke. Pritom je pažnja usmjerena prije svega na konkretne pojedinačne tem