- Lista želja
- Prijava
- 0
Košarica Vaša košarica je prazna
- Naslovnica
- povijest
- USTAŠKI TEROR U VELIKOJ ŽUPI ZAGORJE 1941.-1945.
- alternativna područja
- arhitektura
- audio izdanja
- časopisi
- društvene znanosti
- ekonomija
- enciklopedije / leksikoni / priručnici
- erotika / seks
- hobistika
- humor
- knjige za djecu
- književnost
- lektira
- multimedijalna izdanja
- ostala izdanja
- poklon galerija
- politika
- pomorstvo
- popularna znanost
- povijest
- prirodne znanosti
- publicistika
- religija / mitologija
- rječnici / gramatike / strani jezici
- strane knjige
- stripovi
- tehnika / inženjerstvo / građevina
- turizam
- udžbenici
- udžbenici strukovnih škola i fakulteta
- umjetnost

USTAŠKI TEROR U VELIKOJ ŽUPI ZAGORJE 1941.-1945.
O knjizi USTAŠKI TEROR U VELIKOJ ŽUPI ZAGORJE 1941.-1945.
Goran Hutinec na temelju bogatog izvornog materijala pokazuje kako su masovni progoni civila u NDH i Velikoj župi Zagorje bili autohtona pojava, osmišljena i provedena najvećim dijelom u ustaškoj režiji, uz sporedni doprinos njihovih nacističkih saveznika. To nasilje koje je vrlo brzo eskaliralo u genocid nad Židovima, Srbima i Romima nije bilo reakcija na akcije protiv ustaške vlasti ili NDH, već izravna posljedica fašizmom nadahnutih ideja o potrebi rasnog i nacionalnog „čišćenja“ kao preduvjeta političkog i društvenog sklada.
Velika župa Zagorje kao najsjeverniji i nacionalno najhomogeniji dio NDH nije ostala pošteđena organiziranog nasilja. Već od prvih tjedana ustaške vlasti na tom su području progonjeni politički suparnici ustaša. Istovremeno je započelo propagandna i pravna priprema društvene ekskomunikacije Srba, Židova i Roma. Ona je od ljeta 1941. rezultirala masovnim deportacijama u logore, nakon kojih je upravo Varaždin obilježen neslavnom titulom prvog hrvatskog grada „očišćenog“ od Židova.
Na primjeru Velike župe Zagorje Goran Hutinec detaljno analizira masovne ustaške progone civila na nacionalnoj, rasnoj i političkoj osnovi: organiziranje i provedbu deportacija, pljačku imovine deportiranih i njihove sudbine u zatvorima i logorima – od Jadovna, Slane, Loborgrada, Jasenovca i Lepoglave do Auschwitza. Kroz brojne pojedinačne sudbine žrtava i spašenih, ali i njihovih progonitelja ili profitera koji su se okoristili nestankom svojih dojučerašnjih susjeda i sugrađana prikazana je tragedija ustaškog pokušaja stvaranja etnički i rasno čiste države.