- Lista želja
- Prijava
- 0
Košarica Vaša košarica je prazna
- Naslovnica
- književnost
- UZORITE PRIPOVIJETKE
- alternativna područja
- arhitektura
- audio izdanja
- časopisi
- društvene znanosti
- ekonomija
- enciklopedije / leksikoni / priručnici
- erotika / seks
- hobistika
- humor
- knjige za djecu
- književnost
- lektira
- multimedijalna izdanja
- ostala izdanja
- poklon galerija
- politika
- pomorstvo
- popularna znanost
- povijest
- prirodne znanosti
- publicistika
- religija / mitologija
- rječnici / gramatike / strani jezici
- strane knjige
- stripovi
- tehnika / inženjerstvo / građevina
- turizam
- udžbenici
- udžbenici strukovnih škola i fakulteta
- umjetnost

UZORITE PRIPOVIJETKE
O knjizi UZORITE PRIPOVIJETKE
Uzorite pripovijetke (1962) zbirka je sedam majstorskih priča jedne od najslavnijih portugalskih pjesnikinja XX. stoljeća. Svaka je od njih parabola o vrijednostima koje bi trebale prožeti društvo kako bi svijet bio bolji, što opravdava naslov knjige koji neskriveno upućuje na Cervantesove Uzorite novele, djelo iste takve moralističke nakane.
U pričama pratimo Biskupa koji, kako bi obnovio crkvu, sklapa mračni pakt s Vrlo Važnim Čovjekom; muškarca i ženu koji kreću na put što, ispostavlja se, ne vodi nikamo; moćnu ženu koja ljude i stvari iskorištava isključivo za svoje osobne ciljeve; tri biblijska kralja koja posumnjaju u svoju moć i odluče slijediti svjetlo nove zvijezde…
U svakoj priči autorica postavlja neko moralno pitanje, sve u skladu sa svojim zazorom spram političke represije koju je desetljećima provodio Salazar i dubokim razočaranjem držanjem klera u njezinoj zemlji. Pritom joj nije bio neprihvatljiv samo autokratski politički režim, nego prije svega službeno opravdanje da se on temelji na katoličkom nauku. Uvrijeđena u svojoj kršćanskoj savjesti, Sophia opisuje sukob između pokvarenog društva i temeljnih principa katoličke vjere, što posebice dolazi do izražaja u početnoj i najdužoj priči pod naslovom “Biskupova večera”.
Autorica u osnovnoj nakani fokusiranja na siromaštvo i patnju, sa stamenošću nekoga tko traži istinu i razotkriva laž, zaziva Boga koji ne bi štitio samo bogate, nego i potlačene. No taj gotovo aktivistički stav u svim je pričama prožet mistikom i suptilnim metaforama.