- comics
- computer science
- current affairs
-
dictionaries / grammars / foreign languages
-
dictionaries
- croatian dictionaries
- czech dictionaries
- dictionary of art
- english dictionaries
- french dictionaries
- german dictionaries
- greek dictionaries
- italian dictionaries
- latin dictionaries
- polish dictionaries
- portuguese dictionaries
- romanian dictionaries
- russian dictionaries
- spanish dictionaries
- slovak dictionaries
- slovenian dictionaries
- foreign languages
- grammar
-
dictionaries
- economics
- gifts
- encyclopedia / handbooks
- erotica / sex
- history
- hobbies
- humour
- literature
- magazines
- maritime affairs
- multimedia publications
- natural science
- other editions
- politics
- popular science
-
reading
- 1st grade of elementary school
- 2nd grade of elementary school
- 3rd grade of elementary school
- 4th grade of elementary school
- 5th grade of elementary school
- 6th grade of elementary school
- 7th grade of elementary school
- 8th grade elementary school
- 1st grade of high school
- 2nd grade of high school
- 3rd grade of high school
- 4th grade of high school
- religion / mythology
- social sciences
- technology / engineering / construction
- textbooks
- textbooks of vocational schools and faculties
- tourism
- travel-records

RESURSI I TRŽIŠTA HRVATSKOG GOSPODORSTVA
About the book RESURSI I TRŽIŠTA HRVATSKOG GOSPODORSTVA
Čini se kako su svjetla analitičke pozornice pomaknuta tako da su u središtu žarkih boja uvijek trenutno aktualne teme (tečaj, dug, deficit, privatizacija, inozemne investicije, inflacija itd.), istodobno držeči u sjeni stanovite elemente, koji opredjeljuju stvarni život hrvatskih građana u njihovoj dvojnoj ulozi poduzetnika/ radnika i poreznog obveznika.
Prva je takva opće poznata činjenica, ali i analitički sasvim nedovoljno tretirana, spoznaja kako je za hrvatsko gospodarstvo, u razvojnom smislu posljednjih Četvrt stoljeća praktički izgubljeno. Naime, po ključnim makroekonomskim obilježjima, kao što su razina nacionalnog proizvoda i zaposlenosti, pa čak i po realnom robno/uslužnom izvozu, hrvatska je ekonomija tamo gdje je bila prije otprilike 25 godina, dakle na kraju 70-tih, ili početku 80-tih godina prošlog stoljeća.
Druga je činjenica jednako dubok i Širok razvojni jaz između Hrvatske i prosjeka zemalja Europske unije na početku i na kraju 20. stoljeća. Cjelokupan buran razvoj, ratovi i promjene društveno ekonomskog sustava, ljudske i materijalne žrtve tijekom cijelog 20. stoljeća, rezultirali su činjenicom kako je sav taj nemjerljivi napor u najboljem slučaju zadržao Hrvatsku na jednakoj razvojnoj udaljenosti od modernih zapadnih ekonomija tijekom cijelog stoljeća.
Treća činjenica proizlazi iz ekstrapolacije dugoročnih stopa rasta Hrvatske i prosjeka Europske unije, odnosno (ne)mogućnosti razvojne konvergencije. Kada bismo projicirali prosječnu stopu rasta gospodarstava Europske unije iz posljednjih desetljeća 20. stoljeća na 21. stoljeće i učinili usporedbu sa različitim varijantama hrvatskog gospodarskog rasta dobili bismo otprilike slijedeće rezultate. Kada bi Hrvatska u 21. stoljeću ostvarila prosječnu godišnju stopu rasta iz 20. stoljeća, tada nema konvergencije i hrvatsko gospodarstvo ne može dostići prosjek EU. Kada bi Hrvatska u 21. stoljeću ostvarila prosječnu godišnju stopu rasta iz stabilizacijskog razdoblja od 1994. godine do danas tada bi joj za dostizanje prosjeka EU trebalo sedamdesetak godina. Kada bi Hrvatska u 21. stoljeću ostvarila prosječnu stopu rasta iz svog razvojno najuspješnijeg razdoblja ubrzane industrijalizacije 1950-1980. godine, tada bi dostigla prosjek EU negdje oko 2040. godine.