- Lista želja
- Prijava
- 0
Košarica Vaša košarica je prazna
- Naslovnica
- društvene znanosti
- lingvistika / filologija
- JEZIK HRVATSKOGLAGOLJSKIH PAZINSKIH FRAGMENATA
- alternativna područja
- arhitektura
- audio izdanja
- časopisi
- društvene znanosti
- ekonomija
- enciklopedije / leksikoni / priručnici
- erotika / seks
- hobistika
- humor
- knjige za djecu
- književnost
- lektira
- multimedijalna izdanja
- ostala izdanja
- poklon galerija
- politika
- pomorstvo
- popularna znanost
- povijest
- prirodne znanosti
- publicistika
- religija / mitologija
- rječnici / gramatike / strani jezici
- strane knjige
- stripovi
- tehnika / inženjerstvo / građevina
- turizam
- udžbenici
- udžbenici strukovnih škola i fakulteta
- umjetnost

O knjizi JEZIK HRVATSKOGLAGOLJSKIH PAZINSKIH FRAGMENATA
Knjiga Jezik hrvatskoglagoljskih Pazinskih fragmenata Milana Mihaljevića i Jasne Vince podijeljena je u pet poglavlja (Uvod, Grafija i fonologija, Morfologija, Sintaksa, Leksik i Zaključak).
Pazinskim fragmentima naziva se 17 pergamentnih odlomaka s početka XIV. stoljeća (11 fragmenata pronađeno je u XIX. st., a preostalih 6 pronađeno je 2005. godine). Riječ je o glagoljičnom tekstu izvanredno važnom za proučavanje najstarijega razdoblja hrvatskoga jezika. Monografski opis jezika naših najvrednijih pisanih spomenika, a njima Pazinski fragmenti svakako pripadaju, od iznimna su značenja za hrvatsku filologiju. Tek opisom pojedinačnih tekstova može se pristupiti gradnji slike cjelovite jezične situacije u srednjem vijeku. Budući da prije sredine 14 st. nemamo sačuvanih cjelovitih knjiga, svaka jezična informacija nam je posebno dragocjena.
Riječ je dakle o vrlo staromu glagoljičnom tekstu izvanredno važnom u proučavanju najstarijega razdoblja hrvatskog jezika, ali i za povijest hrvatske književnosti i kulture. Za jezikoslovnu analizu takva teksta potrebna je posebna sprema. Autori Jasna Vince i Milan Mihaljević vrhunski su stručnjaci koji i u ovom radu pokazuju iznimnu upućenost i za takvu jezikoslovnu analizu i za širu – tekstološku i filološku – koja iz jezikoslovnih podataka izvodi zaključke važne i za druge znanosti, a ne samo za povijesnojezična istraživanja. S druge strane, spoznaje do kojih su svojom analizom došli bit će važni i zanimljivi u širim slavističkim krugovima koje zanima funkcioniranje najstarijega slavenskog književnog jezika poznatog pod nazivom – starocrkvenoslavenski. Ova knjiga uvećava ugled hrvatskoga jezikoslovlja u međunarodnoj jezikoslovnoj zajednici.