- Lista želja
- Prijava
- 0
Košarica Vaša košarica je prazna
- Naslovnica
- knjige za djecu
- KAKO ŽIVI ANTUNTUN
- alternativna područja
- arhitektura
- audio izdanja
- časopisi
- društvene znanosti
- ekonomija
- enciklopedije / leksikoni / priručnici
- erotika / seks
- hobistika
- humor
- knjige za djecu
- književnost
- lektira
- multimedijalna izdanja
- ostala izdanja
- poklon galerija
- politika
- pomorstvo
- popularna znanost
- povijest
- prirodne znanosti
- publicistika
- religija / mitologija
- rječnici / gramatike / strani jezici
- strane knjige
- stripovi
- tehnika / inženjerstvo / građevina
- turizam
- udžbenici
- udžbenici strukovnih škola i fakulteta
- umjetnost

O knjizi KAKO ŽIVI ANTUNTUN
Odavno svi znamo tko to živi u desetom selu, kakav mu je um i što grabi loncem, no kako Antuntun izgleda, mogli smo samo zamišljati. Evo napokon rješenja i te vječne zagonetke. Njegov susjed iz devetog sela Tomislav Torjanac, nagrađivani ilustrator romana Pijev život te slikovnica Mačak i vrag i Djevojčica i div, u ovoj ga raskošnoj knjizi predstavlja na veličanstven način. Klasik Grigora Viteza dobio je putovnicu za svijet i vaša srca.
Slikovnica je dobitnica nagrada Grigor Vitez za najbolju knjigu za djecu, Lice knjige za ilustraciju, te knjižne nagrade Kiklop.
“Ono što je Torjanac napravio s omiljenim dječjim likom, i više je od mašte – to je zaista Antuntun. […] Sve u svemu, pravo malo remek-djelo.”
– Jutarnji list
Grigor Vitez među najznačajnijim je pjesnicima hrvatske dječje književnosti. Prije Drugog svjetskog rata bio je učitelj, a poslije je radio u Ministarstvu prosvjete i kao urednik u izdavačkoj kući Mladost kao urednik dječjih knjiga i časopisa. Pisao je poeziju za djecu i odrasle a prevodio je s ruskog, francuskog i slovenskog jezika. Objavio je tridesetak zbirki pjesama ("Sto vukova", "Kad bi drveće hodalo", "Gdje priče rastu"...) a njegova je poezija objavljena u brojnim slikovnicama, čitankama i antologijama.
Grigor Vitez smatra se začetnikom moderne hrvatske dječje poezije, pjesnikom koji je dotadašnji pretežno pedagoški pristup zamijenio načelom igre, podjednako u tematici, kao i u oblikovanju jezika. Humor i nonsens, kao i preokupacija djetinjstvom, temeljne su odlike njegove poezije.
Četiri zbirke pjesama prevedene su mu na slovenski, mađarski i makedonski jezik, a pojedine pjesme i priče i na druge jezike.
Godine 1967. utemeljena je Nagrada «Grigor Vitez» koja se od tada pa do danas dodjeljuje piscu i ilustratoru najbolje knjige za djecu u godišnjoj produkciji.