- Lista želja
- Prijava
- 0
Košarica Vaša košarica je prazna
- Naslovnica
- politika
- OFICIR I ČASNIK
- alternativna područja
- arhitektura
- audio izdanja
- časopisi
- društvene znanosti
- ekonomija
- enciklopedije / leksikoni / priručnici
- erotika / seks
- hobistika
- humor
- knjige za djecu
- književnost
- lektira
- multimedijalna izdanja
- ostala izdanja
- poklon galerija
- politika
- pomorstvo
- popularna znanost
- povijest
- prirodne znanosti
- publicistika
- religija / mitologija
- rječnici / gramatike / strani jezici
- strane knjige
- stripovi
- tehnika / inženjerstvo / građevina
- turizam
- udžbenici
- udžbenici strukovnih škola i fakulteta
- umjetnost

O knjizi OFICIR I ČASNIK
Prelasci vojnih profesionalaca iz JNA u HV
U knjizi Oficir i časnik obrađena je tema prebjega—vojnih profesionalaca s časničkom naobrazbom koji su početkom Domovinskog rata napustili JNA i priključili se Hrvatskoj vojsci. Riječ je o neobičnom i rijetkom fenomenu da časnici jedne vojske prijeđu na drugu s kojom su u ratnom sukobu. Autore je zanimalo kako je do tih prijelaza došlo, pod kojim okolnostima i s kojim motivacijama, a osobita je pozornost posvećena iskustvima koji su prebjezi imali u HV, budući da je riječ o različit vrijednosnim sustavima. Dubinski je intervjuirano trideset reprezentativnih prebjega prema regiji služenja te grani i službi. Ispitanici su odgovarali na sedamnaest pitanja o glavnim značajkama vojne službe u obje organizacije, a osobito o političkim prilikama na početku Domovinskog rata te o i njihovu utjecaju na razmišljanje vojnih časnika. Dobiven je opsežana i dragocjen materijal usmene povijesti, koji je utoliko vrijedniji što su ispitanici izabrani među „običnim“ časnicima koji nisu služili na najvišim i najeksponiranijim dužnostima te nisu imali priliku iznijeti svoja iskustva i razmišljanja kao drugi visokopozicionirani časnici i osobito generali i admirali.
O prebjezima se u javnosti, osobito u medijima i političkim diskusijama, najčešće raspravljalo pretežito s ideologijskih polazišta, pri čemu se o prebjezima nekritički razmišljalo i nije se polazilo od stvarnih motiva i okolnosti pod kojima je angažirana ova razmjerno velika (nekoliko tisuća) skupina vojnih profesionalaca u Domovinskom ratu. Slom komunističkog i jugoslavenskog sustava, agresija na Hrvatsku i dugotrajni rat nedvojbeno su povijesne prijelomne okolnosti.
Knjiga je u tome smislu prekretnica, jer fenomen sagledava s više stajališta: kako iz perspektive prebjega, te iz perspektive organizacije i političkog sustava u kojem su nastavili svoju službu.