- Lista želja
- Prijava
- 0
Košarica Vaša košarica je prazna
- Naslovnica
- prirodne znanosti
- zemljopis
- ZRMANJA UOKVIRENA KRŠEM
- alternativna područja
- arhitektura
- audio izdanja
- časopisi
- društvene znanosti
- ekonomija
- enciklopedije / leksikoni / priručnici
- erotika / seks
- hobistika
- humor
- knjige za djecu
- književnost
- lektira
- multimedijalna izdanja
- ostala izdanja
- poklon galerija
- politika
- pomorstvo
- popularna znanost
- povijest
- prirodne znanosti
- publicistika
- religija / mitologija
- rječnici / gramatike / strani jezici
- strane knjige
- stripovi
- tehnika / inženjerstvo / građevina
- turizam
- udžbenici
- udžbenici strukovnih škola i fakulteta
- umjetnost

ZRMANJA UOKVIRENA KRŠEM
O knjizi ZRMANJA UOKVIRENA KRŠEM
U izdanju Centra za istraživanje krša i priobalja i Odjela za geografiju Sveučilišta u Zadru pokrenuta je biblioteka pod naslovom Bibliotheca Croatica Maritima et Carsologica u svrhu objavljivanja različitih izvornih znanstvenih i stručnih djela prirodne i društvene tematike vezane za more, priobalje, krš i krška područja.
Prvo izdanje vezano je za problematiku Pozrmanja, koju slikovito zaokružuje naslov monografije Zrmanja uokvirena kršem. Sadrži pet radova izloženih na istoimenom stručno-znanstvenom okruglom stolu održanom u Kruševu, Grad Obrovac, 28. travnja 2011. godine. Izdanje kojeg su uredili prof. dr. sc. Damir Magaš i doc. dr. sc. Nina Lončar objedinjuje multidisciplinarni znanstveni rad više znanstvenika i stručnjaka, s pregledom trenutnih spoznaja o prirodoslovnim i društvenim vrijednostima ovoga raseljenoga te danas zapuštenoga i napuštenoga područja. Autori su: Mirko Đinđić, Neven Cukrov, Vlado Božić, Marijana Jelić i Roman Ozimec.
Radovima su obuhvaćene različite teme vezane uz prirodne značajke rijeke Zrmanje te vrednovanje i korištenje Zrmanje i okolnog krškog prostora. Obuhvaćeni su uglavnom neki aspekti prirodoslovlja, od onih temeljnih (geomorfologija i geologija, speleologija, biospeleologija) do primijenjenih, povezanih s održivim korištenjem prirodne osnove odnosno učinkovitim razvojem značajnog i zaštićenog krajobraza. Posebnost monografije su i dva uratka D. Franića, izvorno objavljena u Glasniku Hrvatskog naravoslovnog društva, u kojima je taj geograf već 1900. godine istaknuo značaj proučavanja geografske i antropogeografske problematike te potrebu za inventarizacijom spoznaja dobivenih terenskim istraživanjima. Zaključci radova objavljenih u ovom izdanju ukazuju na nužnost i važnost daljnjih znanstvenih istraživanja, kako temeljnih, tako i primijenjenih.