- Lista želja
- Prijava
- 0
Košarica Vaša košarica je prazna
- alternativna područja
- arhitektura
- audio izdanja
- časopisi
- društvene znanosti
- ekonomija
- enciklopedije / leksikoni / priručnici
- erotika / seks
- hobistika
- humor
- knjige za djecu
- književnost
- lektira
- multimedijalna izdanja
- ostala izdanja
- poklon galerija
- politika
- pomorstvo
- popularna znanost
- povijest
- prirodne znanosti
- publicistika
- religija / mitologija
- rječnici / gramatike / strani jezici
- strane knjige
- stripovi
- tehnika / inženjerstvo / građevina
- turizam
- udžbenici
- udžbenici strukovnih škola i fakulteta
- umjetnost

PELJEŠAC
O knjizi PELJEŠAC
Pelješac je od 1960-ih godina doživio snažan turistički razvoj koji je postao osnova mjesnoga gospodarstva. Zbog toga je izravno i neizravno utjecao na druge gospodarske djelatnosti.
Regionalni razvoj Pelješca je do sada bio nejednoličan i usko je povezan s turističkim razvojem. Jači turistički razvoj zahvatio je dvije regije na sjeverozapadnom dijelu poluotoka, dok je najslabiji bio u stonskoj regiji (jugoistočni dio). Između ta dva područja pruža se janjinska regija koja pokazuje obilježja prijelaznog područja. Prema tome, turizam se nejednako odrazio na regionalni razvoj.
Socijalno-ekonomska transformacija izražena je u prvom redu kroz procese deagrarizacije i tercijarizacije. Budući da na poluotoku uopće nema značajnijih industrijskih pogona, a sve ostale djelatnosti (osim poljoprivrede) su nerazvijene, socijalno-ekonomska preobrazba može se dovesti u izravnu vezu sa stupnjem dosegnutog turističkog razvitka.
Deagrarizacija na poluotoku nije bila potpuna, a poljoprivreda je danas ili glavna ili dopunska djelatnost velike većine stanovništva. Turistička djelatnost, također, dopunska je djelatnost kojom se bavi i poljoprivredno stanovništvo.
Urbanizacija na poluotoku je skromnih razmjera budući da na pelješkom selu ne djeluju jako potisni faktori kao u drugim dijelovima Dalmacije. Poljoprivredna proizvodnja, usmjerena na vinogradarstvo, maslinarstvo i marikulturu, pruža mogućnost egzistzencije pelješkom seljaku. Turizmom se isto tako bavi seosko stanovništvo, pa stoga kombinacija poljoprivrede s turizmom pruža dobre izvore zarade.