- Lista želja
- Prijava
- 0
Košarica Vaša košarica je prazna
- Naslovnica
- prirodne znanosti
- agronomija
- poljoprivreda
- TRAVE ZA PROIZVODNJU KRME I SJEMENA
- alternativna područja
- arhitektura
- audio izdanja
- časopisi
- društvene znanosti
- ekonomija
- enciklopedije / leksikoni / priručnici
- erotika / seks
- hobistika
- humor
- knjige za djecu
- književnost
- lektira
- multimedijalna izdanja
- ostala izdanja
- poklon galerija
- politika
- pomorstvo
- popularna znanost
- povijest
- prirodne znanosti
- publicistika
- religija / mitologija
- rječnici / gramatike / strani jezici
- strane knjige
- stripovi
- tehnika / inženjerstvo / građevina
- turizam
- udžbenici
- udžbenici strukovnih škola i fakulteta
- umjetnost

TRAVE ZA PROIZVODNJU KRME I SJEMENA
O knjizi TRAVE ZA PROIZVODNJU KRME I SJEMENA
Porodica trava (Poaceae, Gramineae) predstavlja jcdanu od najzastupljenijih porodica u biljnom svijetu. Prema broju jedinki (abundanciji) trave su u prirodnim zajednicama brojnije, u odnosu na broj jedinki, iz ostalih biljnih porodica. Po kakvoći i produktivnosti sve vrste trava nemaju jednako gospodarsko značenje jer im kakvoća varira od odličnih pa do škodljivih, a produktivnost im je vrlo visoka do vrlo niska, ili gotovo zanemarujuća. Prema trajanju dijelimo ih u ozime i jednogodišnje, kratkotrajne (koje traju dvije do tri godine) i dugotrajne (koje traju četiri i znatno više godina).
Neke vrste trava prikladne su za košnju, neke samo za napasivanje, odnosno za košnju i napasivanje jer podnose gaženje i čestu defolijaciju.
Trave imaju uglavnom čupavo korijenje koje je u površinskom sloju od 15 do 30 cm dubine. Zbog plitkog prodiranja korijena u tlo većina vrsta trava slabo podnosi sušu koja je tijekom ljeta u nekim krajevima Hrvatske česta. Neke višegodišnje trave tjeraju duboko korijenje. Te vrste imaju i tijekom sušnog razdoblja izvjestan porast, te se zato koriste za sjetvu u čistoj kulturi ili u smjesama s mahunarkama u djetelinsko-travnim smjesama.
Obzirom na svojstva i morfološku gradu, trave su se prilagodile različitim uvjetima staništa - od močvarnih do vrlo suhih, kako nizinskih tako i planinskih travnjaka. U povoljnim uvjetima određene vrste trava mogu čak dominirati u tratini, odnosno sijane u takvim uvjetima mogu dati visoku produkciju vrlo kvalitetne mase.